راهنمای خرید پرده هوای مناسب

خرید پرده هوا

در این مقاله قصد داریم یک راهنمای جامع و کامل در خصوص خرید بهترین پرده هوا برای شرایط خود در اختیار شما بگذاریم. پرده هوا با ایجاد یک لایه هوای فشرده در محل ورودی مانع از ورود آلودگی های محیطی و تغییر دما می گردد. جهت انتخاب پرده هوا باید مواردی از قبیل اندازه و ابعاد محل ورودی ، جریان هوا و… باید مدنظر قرار گیرد.

Untitled 12 - کاملترین راهنمای خرید پرده هوای مناسب

چک لیست خرید پرده هوا

بهتر است قبل از خرید پرده هوا ، چک لیست زیر را مدنظر قرار دهیم تا بتوانیم یک پرده هوا مناسب خرید کنیم.

 • نوع دهانه ورودی
 • شرایط محیطی
 • انواع مدل پرده هوا
 • نیاز به مدل گرمایشی
 • لوازم و تجهیزات جانبی

عوامل کلیدی در انتخاب پرده هوا کدام است ؟

دستگاه پرده هوا دستگاهی است که بدون ایجاد هیچ گونه مانع فیزیکی در فضا جهت ایجاد یک لایه هوا و فاصله بین دو محیط استفاده می گردد.

دستگاه پرده هوا به گونه ای طراحی شده که عموما در بالای درب فضاهایی مثل سردخانه ها ، کارگاه ها ،‌هتل ها ، مراکز تفریحی تجاری اداری جهت صرفه جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از تبادل دما در فصول سرد استفاده می گردد. همچنین از دستگاه هایی که دارای تهویه مطبوع هستند نیز می توان در فصول گرم استفاده کرد.

پرده هوا را می توان یک راهکار عالی و مناسب برای جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان مزاحم دانست. بهتر است جهت انتخاب کارامدترین پرده هوا موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • شرایط محیطی مکان
 • دمای متوسط محیط داخلی
 • شرایط آب و هوایی محیط خارجی

چطور دستگاه پرده هوای مناسب پیدا کنیم ؟

جهت پیدا کردن پرده هوای مناسب باید چند عامل را مدنظر قرار دهیم که عبارتنداز :

نوع دهانه ورودی

در مرحله اول شما باید نوع و مدل درب ورودی مجموعه خود را در نظر بگیرید در واقع مکانیزم درب شما به صورت لولایی یا کشویی یا گردان حرکت می کند و می توان دستگاه را به صورت افقی در بالای سر درب نصب کرد یا به صورت عمودی کنار دهانه ورودی نصب گردد. در واقع انتخاب نوع افقی و عمودی پرده هوا در این مرحله انجام می گیرد.

عرض درب و دهانه ورودی

یکی از مهمترین نکاتی که جهت بهره وری حداکثری از دستگاه پرده هوا باید مدنظر قرار گیرد عرض مناسب دستگاه می باشد همیشه باید عرض پرده هوا از عرض دهانه ورودی بیشتر باشد تا بهره وری و کارایی حداکثری دستگاه در دسترس قرار گیرد. در برخی موارد که عرض دهانه ورودی بالا می باشد باید از چند دستگاه استفاده کرد و کارکرد همزمان پرده های هوا می تواند موثر واقع شود.

راهنمای خرید اکسس کنترل مناسب

ارتفاع دهانه ورودی

ارتفاع دهانه ورودی نیز در بهره وری حداکثری دستگاه موثر می باشد و عملکرد موثر دستگاه با میزان ارتفاع نسبت مستقیم دارد . در دستگاه های ساده تجاری اداری ، ارتفاع مفید و موثر برای دستگاه ۲.۵ متر می باشد و هر چه ارتفاع بیشتر گردد عملکرد موثر دستگاه کاهش می یابد. به همین دلیل برای مکان هایی که ارتفاع بالاتر از ۳ متر دارند باید از دستگاه های صنعتی استفاده شود .

این مورد به صورت بالعکس نیز صدق می کند در واقع برای ارتفاع های کمتر از ۳ متر نیز در صورتی که از دستگاه های پرده هوای صنعتی استفاده کنیم به دلیل ایجاد یک لایه هوای خلا ، عملا دستگاه کارایی چندانی نخواهد داشت.

قطعات دستگاه پرده هوا

عملیات هایی از قبیل شروع و توقف ، تنظیم دما ، تنظیم شدت جریان هوا برخی از مهمترین عملیات هایی که از طریق کیپد و سلکتور روی دستگاه یا ریموت کنترل قابل برنامه ریزی می باشد. مهمترین تجهیزات جانبی دستگاه پرده هوا در خصوص اتوماسیون هوشمند پرده هوا عبارتنداز :

 • ریموت کنترل : که بسته به نوع و برند دستگاه قابلیت های مختلفی را در اختیار کاربر قرار می دهد
 • سنسور مغناطیسی یا مگنت یا میکروسوییچ های مکانیکی : در بسیاری از دستگاه های پرده هوا قابلیت اتصال سنسور یا مگنت مغناطیسی قرار داده شده تا امکان کنترل و اتصال به درب ورودی را داشته باشد به این صورت که به محض باز شدن درب ، دستگاه پرده هوا شروع به فعالیت نماید و در برخی دستگاه این قابلیت قرار داده نشده که باید از سنسورهای الکترومکانیکی یا میکروسوییچ های مکانیکی استفاده کرد و بوسیله آن ها عملیات درب را کنترل نمود.

نکات خرید پرده هوا

در انتخاب پرده هوا باید به چند نکته اساسی توجه کرد تا بتوان از حداکثر کارایی و بازدهی دستگاه استفاده کرد برخی از مهمترین این نکات عبارتنداز :‌

 • جهت استفاده از دستگاه های کویل دار گرمایشی یا سرمایشی باید حتما در محل نصب دستگاه ، لوله کشی اب گرم و سرد وجود داشته باشد
 • در مکان هایی که حساسیت بهداشتی بالایی وجود دارد باید از دستگاه های صنعتی و پرقدرت استفاده کرد تا بتوان حداکثر بازدهی دستگاه را داشته باشیم همچنین در مکان هایی که ارتفاع بالاتر از ۳ متر می باشد باید از دستگاه های صنعتی و سفارشی سازی شده استفاده کرد به این دلیل که دستگاه های ساده در ارتفاع بالاتر از ۳ متر ، فشار هوا حداقلی ایجاد می کنند که موثر واقع نمی گردد.
 • همچنین در مکان هایی که وجود هوای گرم از اولویت بالایی برخوردار می باشد و امکان ایجاد لوله کشی اب گرم وجود ندارد می توان از دستگاه های المنتی استفاده کرد البته این دستگاه از مصرف برق بالایی برخوردار هستند.
 • حتما دقت شود که برای استفاده از حداکثر کارایی دستگاه ، باید عرض دستگاه از عرض ورودی بیشتر باشد تا دستگاه به صورت کامل بر عرض دهانه احاطه داشته باشد.
 • دمای متوسط محیط داخلی : شرایط آب و هوایی محیط بیرونی و موقعیت قرارگیری ساختمان می تواند در عملکرد پرده هوای شما موثر واقع گردد. همچنین اختلاف فشار محیط داخلی و بیرونی نیز در انتخاب شما موثر خواهد بود.
 • نصب پرده هوا‌ : پرده هوا باید تا حد امکان دقیقا در محل ورودی شما قرار گرفته باشد و می تواند از انواع افقی – عمودی – داخل سقف کاذب استفاده گردد.
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!

2 دیدگاه دربارهٔ «کاملترین راهنمای خرید پرده هوای مناسب»

 1. کارایی خوبی داره دیگه پرت انرژی نداری و برای مجتمع های تجاری و فروشگاه های بزرگ خیلی عالی هست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 5 =

اسکرول به بالا