راهبند اتوماتيك وسیله ای جهت کنترل تردد وسایل نقلیه می باشد که بهترین وسیله کنترل تردد برای پارکینگ های عمومی پرتردد می باشد که امکان اتصال به انواع سیستم های کنترل تردد را داراست.

عملکرد راهبند اتوماتیک در مدل های مختلف ، متفاوت می باشد که در این قسمت به مکانیزم عملکردی راهبند اتوماتیک بازویی یا اهرمی می پردازیم.

در واقع راهبند به مانند یک حصار یا مانع طبیعی در ورودی قرار می گیرد. زیبادُر به عنوان یکی از قوی ترین و بزرگترین مجموعه های درب اتوماتیک/راهبند در شرق کشور ، سعی در ارائه محصولات با کیفیت با گارانتی و خدمات پس از فروش را دارد.

راهبند اتوماتيك پارکینگ چیست |معرفی راهبند برقی

بررسی مکانیزم حرکتی عملکردی  راهبند برقی پارکینگ

مکانیزم راهبند اتومات اهرمی بازویی به صورت حرکت عمودی بوم در ورودی دهانه می باشد. این مدل راهبند دارای یک کابین می باشد که عموما در یک سمت دهانه ورودی قرار می گیرد و یا بازو یا بوم ۲-۸ متری به صورت افقی روی کابین نصب می گردد. به جرات می توان گفت که قیمت مناسب و کارایی بالا و استهلاک کم از ویژگی این مدل راهبند می باشد. البته به این نکته نیز باید توجه کرد که طول بازوی بلند باعث کاهش مقاومت بازو در برابر ضربه و وزش بادهای شدید می گردد. مکانیزم کاری به این شکل می باشد که به محض ارسال فرمان از طریق ریموت یا سلکتور دستی به مرکز کنترل هوشمند راهبند اتوماتیک ،مرکز کنترل به موتور فرمان داده و موتور از طریق گیربکس و ساختار داخلی فنر وزنه ، بازوی راهبند را در جهت عمودی حرکت می دهد . البته جهت افزایش امنیت و کاهش آسیب های احتمالی ، از سنسور های ضدبرخورد و فلاشر هشدار یا چراغ راهنما نیز استفاده می گردد.

انواع راهبند برقی پارکینگ از لحاظ عملکردی کدام است ؟

راهبند اتوماتیک را از لحاظ عملکردی می توان به دو دسته عمده تقسیم بندی نمود :‌
  • راهبند برقی الکترومکانیکی که عملکرد به کمک چرخ دنده و موتور می باشد که قیمت مناسب و هزینه تعمیر و نگهداری اندکی را شامل می شود و برای ترددهای نرمال استفاده می گردد.
  • راهبند برقی پارکینگی الکتروهیدرولیکی که عملکرد آن به کمک فشار روغن انجام می گیرد و باتوجه به اینکه حداقل استهلاک را داراست برای اماکن پرتردد می تواند مورد استفاده قرار بگیرد

دسته بندی دیگری که در تقسیم بندی راهبند برقی پارکینگی اهرمی – بازویی  ارایه می شود از لحاظ ولتاژ کاری می باشد که به صورت :

  • ولتاژ کاری 24 ولت که در این مدل می توان به راحتی از باطری پشتیبان جهت تامین نیرو در زمان قطع برق استفاده کرد و بیشتر سیستم الکتروهیدرولیک از برق ۲۴ ولت استفاده می کنند.
  • ولتاژ کاری 220 ولت که مدل مرسوم تری می باشد که تقریبا می توان گفت قدرت بالاتری نسبت به سیستم های ۲۴ ولت دارد

مقاله پیشنهادی : از مقاله تخصصی معرفی انواع راه بند برقی دیدن فرمایید…

راهبند اتوماتیک  الکتروهیدرولیک و الکترومکانیک چه تفاوت هایی دارند ؟ 

در ساختار راهبند الکترومکانیک ، مکانیزم باز و بسته شدن بوسیله چرخ دنده و موتور انجام می شود در حالی که در ساختار راه بند الکتروهیدرولیک ،‌ مکانیزم باز و بسته شدن بوسیله پمپ روغن و شیرهای تخلیه هوا می باشد.

در اکثر مدل های الکتروهیدرولیک ، با توجه به استفاده از موتور های ۲۴ ولت و امکان استفاده از مدارفرمان هوشمند ، در صورت برخورد بازوی راهبند با هرگونه مانع ، سیستم متوقف و در جهت مخالف حرکت می کند و در نتیجه خسارت حداقلی به راهبند وارد می شود.

با توجه به ساختار عملکردی راه بند های برقی الکتروهیدرولیک ، از این مدل راهبند می توان برای مجموعه هایی که بالای ۱۰۰۰ مرتبه تردد در روز دارند استفاده شود و از راهبند های الکتروهیدرولیک به عنوان راهبند های بدون محدودیت تردد نام برده می شود. 

قیمت راهبند های الکتروهیدرولیک در حدود ۲ تا ۳ برابر مدل های الکترومکانیک می باشد و باید کاملا به صورت کارشناسی و تخصصی انتخاب گردد. 

نکته ای که باید در هنگام خرید راهبند الکتروهیدرولیک دقت شود این است که این مدل راهبند ، هزینه های تعمیر و نگهداری بالایی در مقایسه با راهبند های ساده الکترومکانیک دارد البته میزان خرابی کمتری نسبت به مدل های الکترومکانیک دارند. 

مقاله پیشنهادی : از مقاله نمایندگی جک بازویی هیدرولیک اتوماتیک مشهد دیدن فرمایید.

جدیدترین مقالات

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!